NASLOVNICA VIJENCA POSVEĆENA PROSLAVI 1100te OBLJETNICE HRVATSKOG KRALJEVSTVA
Veliki jubilej uz niz kulturnih, znanstvenih i obrazovnih programa
Kako ćemo obilježiti 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva
Piše Karla Despot
Obilježavanju velikoga jubileja svoj će obol dati krovne nacionalne kulturne i obrazovne institucije predvođene Družbom „Braća Hrvatskoga Zmaja“ i Maticom hrvatskom, a uz podršku Ministarstva kulture i medija RH te Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH, kao i pojedini gradovi i županije u RH i BiH. U planu je velika obljetnička izložba, podizanje spomenika Dolazak Hrvata na Jadran, prigodna poštanska marka i kovanica, obljetnička izdanja i simpoziji te prvi film o kralju Tomislavu
„Na urečeni dan prekrio je Duvanjsko polje silan narod, s oružjem u ruci, a razdijeljen po plemenima i rodovima. Eto već i kralja gdje u svečanu provodu ide u crkvu. Najprije ide sjajna kraljeva tjelesna straža u oklopima sa srebrnim i pozlaćenim šljemovima na glavi, sa štitom u jednoj ruci, a kopljem u drugoj. Za njima dolazi svećenstvo slavenskog i latinskog obreda s užganim svijećama noseći također križeve, moći i različite crkvene posude (...) Napokon dolazi kralj. Odjeven je u grimizne haljine, a opasan dragocjenim pasom. U ruci nosi dragocjenu posudu za svećenika, koji će ga ovjenčati i pomazati (...) Nakon priziva sv. Duha poziva krunitelj kralja da na sveto evanđelje narodu i crkvi položi svečanu prisegu, a poslije primi svetu pričest. Zatim opasa krunitelj kralja posvećenim kraljevskim mačem, pomaza klečećega svetim uljem radosti, postavi mu objema rukama krunu na glavu i dade mu u ruke kraljevsko žezlo kao znak pravde, kreposti i spasenja. Postavi ga napokon na prijestolje pravde ‘u ime Oca i Sina i Svetoga Duha’.“
Portal Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja” s obljetničkim programima
Ovako Vjekoslav Klaić u svojoj Povijesti Hrvata opisuje Tomislavovu krunidbu 925. godine višestruko se referirajući na Ljetopis popa Dukljanina i njegova kazivanja o Duvanjskom saboru. Romantičarskim zanosom opisani događaj označio je prekretnicu u povijesti hrvatske državnosti; trenutak je to u kojem je Hrvatska po prvi put proglašena kraljevinom. Osim teritorijalnog sjedinjenja i unutrašnje konsolidacije, međunarodno priznanje donijelo je i značajan duhovni napredak u kontekstu jačanja zapadnih kršćanskih i kulturnih vrijednosti kao temelja hrvatske povijesti, a o bliskosti kralja Tomislava s Papinskom državom svjedoči i pismo Pape Ivana X. godine 925. u kojem ga on oslovljava „ljubljenim sinom Tomislavom, kraljem Hrvata – rex Chroatorum“. Premda je osobnost kralja Tomislava radi oskudnosti relevantnih pisanih izvora koji ga spominju još uvijek obavijena svojevrsnom enigmatičnošću i tek djelomično povijesno rasvijetljena, neosporna je njegova duboka utkanost u pogledu poimanja nacionalne svijesti i identiteta kroz jedanaest stoljeća hrvatske državnosti.
Svjesni neprocjenjive važnosti navedenih temelja, Matica hrvatska i Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ inicirale su proglašenje 2025. Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva – prijedlog je od strane Hrvatskog sabora i svih 127 zastupnika jednoglasno usvojen 14. ožujka prethodne godine, a podržala su ga i Vlada Republike Hrvatske kao i Ministarstvo kulture i medija RH te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih RH. Kako je naglasila predsjednica saborskog odbora Vesna Bedeković, povijesni trenutak rijetko viđenog političkog jedinstva pružio je priliku za isticanje bogate kulturne baštine hrvatskog naroda, uključujući jezik, umjetnost i arhitekturu koji su obilježili proteklo tisućljeće. Zanimljiva je, i zasigurno ne sasvim slučajna činjenica da je 2025. ujedno i godina obilježavanja crkvenog jubileja – 1100 godina od Prvoga splitskog crkvenog sabora – pod čijim će duhovnim okriljem sinergija povijesnog i duhovnog nasljeđa biti dodatno uveličana.
Najesen velika izložba
u Klovićevim dvorima
Obilježavanju ove istaknute obljetnice svoj će obol dati sve krovne nacionalne kulturne i obrazovne institucije uz podršku Ministarstva kulture i medija RH te Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH, kao i pojedini gradovi i županije u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Nalik proslavi tisućite godišnjice Hrvatskog Kraljevstva održanoj prije sto godina i ovog će puta jedan od glavnih pokretača i predvodnika pripadajućih svečanosti biti već spomenuta Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ koja je, kao i prije sto godina, pripremila najveći broj programa. O navedenom događaju danas slikovito svjedoče brojna spomen-obilježja, posebice konjanički spomenik kralja Tomislava kipara Roberta Frangeša Mihanovića na istoimenome zagrebačkom trgu, Sokolska mogila u Maksimiru, toponim Tomislavgrada i u njemu podignuta spomen-bazilika te mnoge po njemu imenovane ulice i trgovi, a važno je napomenuti i da se tom prilikom velika povijesna obljetnica obilježavala na svim prostorima na kojima su živjeli Hrvati, od najmanjih mjesta do velegrada, počevši od područja današnje Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Vojvodine.
Matica hrvatska objavit će faksimile izdanja knjiga Hrvatski kraljevi Vladimira Nazora,
Tomislav prvi hrvatski kralj Stjepana Miletića i S puta na Duvanjsko polje Milutina Mayera
https://www.matica.hr/vijenac/805/kako-cemo-obiljeziti-1100-godina-hrvatskoga-kraljevstva-37340/
Primjedbe