OD OBLJETNICA DRUŽBE BRAĆE HRVATSKOG ZMAJA DO PRIGODNIH RAZGLEDNICA I OMOTNICA
(37) 1100 RAZLOGA ZA TRUDNOĆU, POROD I RODITELJSTVO
Opis projekta: Projekt obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva pruža jedinstvenu priliku za povezivanje bogate povijesne baštine Hrvatske sa suvremenim vrijednostima poput obitelji, kulture i nacionalnog identiteta. U obilježavanju 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva istražit će se 1100 razloga koji nadahnjuju žene i muškarce da prihvate trudnoću, porod i roditeljstvo, naglašavajući važnost obitelji kao temelja društva. Projekt teži povezivanju suvremenih obiteljskih vrijednosti duboko ukorijenjenih u hrvatskom identitetu i kulturnom naslijeđu prema posljednjih 1100 godina. Projekt je dio aktivnosti Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ i predstavlja važan doprinos obilježavanju, ističući roditeljstvo kao čin ljubavi i stvaranja života koji odražava kontinuitet i snagu hrvatskoga naroda povezanu ključnom povijesnom simbolikom zmajeva kao čuvara života. Povezanost između zmajeva, trudnoće, poroda i roditeljstva u ovom projektu, odražava ideju da su i život i kulturno nasljeđe vrijednosti koje se moraju čuvati, njegovati i prenositi budućim generacijama.
Simbolične poveznice: Povezanost između trudnoće i zmajeva u kontekstu projekta „1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva” i Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ proizlazi iz bogate simbolike i mitološkog značaja zmajeva kroz povijest, posebno u hrvatskoj kulturi. Iako su zmajevi često prikazivani kao mitska bića povezana s moći, zaštitom, transformacijom i stvaranjem te karakteristike nude simboličnu paralelu s dubokim iskustvom trudnoće i porođaja. Trudnoća je također proces transformacije gdje se stvara novi život i njeguje. Trudnoća i porod zahtijevaju ogromnu fizičku i emocionalnu snagu, ne samo od majke nego i od cijele obitelji. Zmaj kao zaštitnik simbolizira podršku i zaštitu koju obitelj i zajednica pružaju trudnicama i njihovim partnerima. Snaga zmaja odražava izdržljivost žena tijekom trudnoće i poroda jer se tradicionalno zmaj smatra čuvarem života, koji predstavlja životnu snagu i vitalnost.
Sastavni dio ove šire projektne inicijative Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ obuhvaća povijesne, kulturne, biomedicinske, zdravstvene i psihološke perspektive u predstavljanju 1100 razloga koji ističu važnost trudnoće, svetost rođenja te radosti i izazova odgajanja budućih generacija. Ovaj projekt nastoji isticati obiteljske vrijednosti, osnažiti pojedince te potaknuti dublje razumijevanje fizičkih, emocionalnih i društvenih dimenzija roditeljstva, posebno kroz osvještavanje javnosti o važnosti podrške obitelji i roditeljima, osnaživanju žena i obitelji kroz edukaciju o zdravstvenoj skrb tijekom trudnoće i poslije porođaja te promociju tradicionalnih i kulturnih vrijednosti hrvatskoga naroda kroz prizmu roditeljstva.
Stoga će ovaj projekt povezati suvremeno roditeljstvo s tradicionalnim vrijednostima na način razmatranja povijesne prakse poroda i roditeljstva u Hrvatskoj, od tradicionalnih narodnih običaja do suvremenih medicinskih pristupa. Osim toga, projekt će naglasiti i ulogu zajednice i obitelji u potpori roditeljima i djeci, što je posebna vrijednost koju je Družba „Braće Hrvatskoga Zmaja“ uvijek promicala kroz svoje aktivnosti.
Pružanjem edukacije i podrške trudnicama i partnerima omogućit će da lakše prolaze kroz iskustvo trudnoće, porođaja i roditeljstva u suradnji sa zdravstvenim stručnjacima iz područja ginekologije, primaljstva, fizioterapije itd. Projekt će uključiti edukaciju savjetovanjem za 100 trudnica i njihovih partnera u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te širom Europe i svijeta, gdje žive hrvatske obitelji, a provest će se kroz online platformu i u živo u sjedištu Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ u Zmajskoj dvorani Kule nad Kamenitim vratima, gdje će sudionici imati priliku sudjelovati u interaktivnim predavanjima s radionicom.
Kroz ovaj projekt ostvarit će se suradnja s rodilištima diljem Hrvatske u simbolici 1100 poroda za 1100 godina Hrvatskoga Kraljevstva, čime bi se simbolično proslavilo rođenje djece u godini obilježavanja uz prigodne simbolične poklone novorođenima (npr. personalizirana plaketa Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ povodom 1100. obljetnice, prigodna poštanska marka, prigodna plaketa ili sl.).
Odgovorna osoba: izv. prof. dr. sc. Snježana Schuster, Zmajica od Kamenitih vrata V.
(38) SJEĆANJE NA ZMAJEVE – 120. OBLJETNICA OPSTANKA DRUŽBE I 1100. OBLJETNICA HRVATSKOGA KRALJEVSTVA
Opis projekta: Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ obilježava 120. obljetnicu svoga osnivanja/opstanka u godini u kojoj se obilježava i 1100. obljetnica Hrvatskoga Kraljevstva. Već od samog osnivanja Družbe 1905. godine, članovi Družbe započeli su pripremu za obilježavanje 1000. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, a taj je proces s mnogobrojnim družbinim aktivnostima trajalo sve do 1947. godine, kada je prema dosadašnjim izvorima, postavljen zadnje planirani spomenik kralju Tomislavu u Zagrebu, a prethodno bista kralja Tomislava u parku pored Starog grada Ozlja 1933. godine. U spomen na sve članove Družbe (zmajice i zmajeve) koji su u tom razdoblju dali svoj povijesni doprinos i predano radili na obilježavanju 1000. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, pokreće se ovaj projekt, koji će se u ranoj fazi fokusirati na istraživanje i prikupljanje informacija o lokacijama vječnih počivališta zaslužnih članova Družbe, diljem Hrvatske i u inozemstvu.
Zahvaljujući entuzijazmu i predanosti ondašnjih članova Družbe, danas imamo brojne spomenike koji predstavljaju neprocjenjivu vrijednost hrvatske kulturne i povijesne baštine te nas povezuju s vječnim počivalištima članova Družbe. Upravo su ti članovi svojim djelovanjem ostavili trajnu baštinu i obvezali nas, danas – stotinu godina kasnije, na zmajsko čuvanje naše povijesti i tradicije.
Osim navedene početne faze projekta, planira se dokumentiranje grobova članova Družbe u digitalnome obliku za različite potrebe, uz korištenje suvremenih alata za pripremu virtualne šetnje grobovima pokojnih članova Družbe. Time bi se učinila još jedna priprema za proširenje ovog projekta, a to je dokumentiranje vječnih počivališta svih pokojnih članova Družbe.
Odgovorne osobe: pukovnik doc. dr. sc. Željko Heimer, Zmaj od Mesničkih vrata, izv. prof. dr. sc. Snježana Schuster, Zmajica od Kamenitih vrata V., Domagoj Kutle, Zmaj od Duhova, Anđelko Vujeva, Zmaj od Dinare.
(39) POSTAVLJANJE SPOMEN-PLOČE U DRNIŠU U PRIGODI OBILJEŽAVANJA 1100. OBLJETNICE HRVATSKOG KRALJEVSTVA
Opis projekta: Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ – Zmajski stol u Šibeniku, u suradnji s Ogrankom Matice hrvatske u Drnišu, ima namjeru obilježiti 1100. obljetnicu Hrvatskoga Kraljevstva postavljanjem spomen-ploče u Drnišu. Kako u Drnišu postoji, na zgradi Grada Drniša, spomen-ploča podignuta prilikom obilježavanja 1000. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstava, želja je na sličan način obilježiti ovu veliku obljetnicu te istaknuti djelovanje Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ i Matice hrvatske kao dvije najstarije institucije hrvatskoga naroda. Spomen-ploča bi uz prigodni program bila svečano otkrivena.
Odgovorna osoba: Stipe Ramljak, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Drnišu, zmajski pripravnik.
(40) OBILJEŽAVANJE CRKVENOG SABORA ODRŽANOG GODINE GOSPODNJE 925. U SPLITU – SVEČANO POSTAVLJANJE SPOMEN-PLOČE KRALJU TOMISLAVU U KATEDRALI SV. DUJMA
Opis projekta: Tomislav (Trpimirović) bio je hrvatski vladar od 910. do 928. godine prema genealogiji koju je rekonstruirao i uspostavio Ferdo Šišić 1914. godine. U zapisanim povijesnim vrelima spominje se s naslovom dux Croatorum (knez Hrvata) i rex Croatorum (kralj Hrvata). Tako se u aktima prvoga splitskoga crkvenoga sabora, održanog u crkvi sv. Dujma u Splitu, 925. godine Tomislav dva puta spominje kao kralj – prvo u uvodu u zapisnik sabora, a zatim i u pismu pape Ivana X.:
„U vrijeme presvetoga pape Ivana, dok je bio konzul u pokrajini Hrvata i u krajevima Dalmacija kralj Tomislav, a u svojim krajevima Mihajlo bio knez. Kad je preblaženi Ivan bio na stolici rimske crkve spomenuti kralj Hrvata i Mihajlo sa svojim velikašima i biskupima (…) Ivan biskup, sluga slugu Božjih, ljubljenom sinu Tomislavu, kralju Hrvata, i Mihovilu, izvrsnom knezu Humljana, te prepoštovanom i presvetom bratu našem Ivanu, nadbiskupu crkve salonitanske, i svim podložnim biskupima, nadalje svim županima i svim svećenicima i čitavu narodu koji boravi u Slavoniji i Dalmaciji, predragim našim sinovima.“
U tom kontekstu, Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ postavit će se spomen-ploču kralju Tomislavu povodom 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva upravo u katedrali svetog Dujma (sv. Duje) u Splitu. Otkrivanje spomen-ploče bit će popraćeno svečanim dvodnevnim programom koji će, između ostaloga, obuhvaćati i dva koncerta: (1) koncert „In Memoriam“ na čast svih koji su dali život za domovinu u proteklih 1100 godina – Gabriel Faure: „Requiem“, uz dodatak prikladnih skladbi hrvatskih skladatelja; (2) koncert „Iz hrvatske zaboravljene baštine“ uz djela Mihe Demovića, fra Bernardina Sokola OFM, fr. Zlatana Plenkovića OP, fr. Antonina Zaninovića OP.
Ova spomen-ploča u Splitu postat će i ostat će dar našeg naraštaja novim generacijama Hrvata kroz buduća stoljeća.
Odgovorne osobe: Veliki meštar prof. dr. sc. Mislav Grgić, Zmaj Strossmayerski, Josip degl’ Ivellio, Zmaj Brački II., dr. sc. Marija Šiško Kuliš, Zmajica od sv. Mihovila i Radoslav Zaradić, predsjednik Hrvatske udruge Benedikt, zmajski pripravnik.
(41) PROF. ANTUN BAUER, PRAZMAJ-OBNOVITELJ VUČEDOLSKI III. I DVIJE KRUNE HRVATSKOGA KRALJEVSTVA
Opis projekta: Državni arhiv u Vukovaru i Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ – Zmajski stol u Vukovaru pridružuju se obilježavanju ove velike svehrvatske 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva organiziranjem prigodne izložbe „Prof. Antun Bauer, Prazmaj-obnovitelj Vučedolski III. i dvije krune Hrvatskoga Kraljevstva“, uz uvodno predavanje prof. dr. sc. Mislava Grgića, Zmaja Strossmayerskog, Velikoga meštra Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“. Svečano otvorenje izložbe i prigodno predavanje održat će se 5. rujna 2025. godine, u 12 sati, u čitaonici Državnog arhiva u Vukovaru (Županijska 66, Vukovar).
Radna skupina: Petar Elez, dipl. arheolog i prof. povijesti, ravnatelj Državnog arhiva u Vukovaru, prof. dr. sc. Drago Žagar, Zmaj Otočki III., Meštar protonotar i obnašatelj dužnosti pročelnika Zmajskog stola u Vukovaru.
(42) OTVARANJE VREMENSKE KOMORE SMJEŠTENE U TEMELJIMA MAKSIMIRSKE SOKOLSKE MOGILE
Opis projekta: Javna ustanova Priroda Grada Zagreba i Družba „Braća Hrvatskoga zmaja“ na temelju Odluke Hrvatskoga sabora o proglašenju 2025. godine „Godinom obilježavanja 1100. obljetnice hrvatskoga kraljevstva“ (Narodne novine 32/2024) od 14. ožujka 2024. godine, planiraju otvaranje vremenske komore smještene u temeljima maksimirske Sokolske mogile, sagrađene 1925. godine kao svojevrsni spomen-humak u sjećanje na 1000. obljetnicu Hrvatskoga Kraljevstva. Pretpostavka je da kapsula sadrži pohranjene predmete iz hrvatske kulturne baštine, važnije knjige, novine, časopise, spomenice svih sokolskih društava koje su sudjelovale u njezinoj gradnji. Otvorenje komore planirano je tijekom 2025. godinu, ako se od resornih tijela ishode odgovarajuće smjernice i dozvole.
Radna skupina: dr. sc. Nika Dolenc, ravnateljica Javne ustanove Priroda Grada Zagreba, prof. dr. sc. Mislav Grgić, Zmaj Strossmayerski, Veliki meštar Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“.
(43) OBNOVA OKOLIŠA SPOMEN-LIPE U PERIVOJU KRALJA TOMISLAVA U POVODU 1100. OBLJETNICE HRVATSKOG KRALJEVSTVA
Opis projekta: U tadašnjem Pukovnijskom vrtu (danas Perivoj kralja Tomislava), najstarijem osječkom parku nastalom u 18. stoljeću, 6. rujna 1925. posađena je spomen-lipa u prigodi 1000. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva. Uz taj svečani čin, dan ranije održana je bakljada, koja je u sumrak krenula iz Donjega grada preko Tvrđe do Gornjega grada, a činila su je sva osječka društva i brojno građanstvo. Potom je u Narodnom kazalištu održana predstava „Kralj Tomislav“ u režiji Stjepana Miletića. Sljedećeg dana (nedjelja) svečanost je započela budnicom u Gornjem i Donjem gradu nakon koje je održana Sveta misa zahvalnica pod vedrim nebom u Pukovnijskom vrtu. Nakon Svete mise posađena je spomen-lipa, a potom je održana opera „Nikola Šubić Zrinski“ te je cijela svečanost završila vatrometom na obali rijeke Drave. U okviru obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ – Zmajski stol u Osijeku pokreće inicijativu za rekonstrukciju (obnovu) okoliša oko spomen-lipe, postavljanje i nove spomen-ploče te obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva svečanošću u Perivoju, na sličan način kao i prije 100 godina, uz nove sadržaje.
Odgovorne osobe: doc. dr. sc. Vlatko Kopić, Zmaj Panonski, prof. emer. dr. sc. Antun Tucak, Zmaj Sovićki, akademik Andrija Mutnjaković, Zmaj Osječki III., Ivica Završki, Zmaj Osječko Gornjogradski.
(44) OBNOVA PODVINJSKOG SPOMENIKA TISUĆITOJ GODIŠNJICI OSNUTKA HRVATSKOGA KRALJEVSTVA
Opis projekta: Spomenik tisućitoj godišnjici osnutka Hrvatskoga Kraljevstva postavili su, u spomen na tu veliku milenijsku obljetnicu 1925. godine, žitelji tadašnje općine Podvinje. Spomenik se nalazi u parku pokraj crkve sv. Antuna Padovanskog u Podvinju, naselju u sastavu Slavonskog Broda (Brodsko-posavska županija), koje danas ima oko 3000 stanovnika. Posebnost ovog naselja jest u tome što je pošta u Podvinju nastala još u doba Vojne krajine i bila je jedina pošta na širem zemljopisnom području. Rimokatolička župa svetog Antuna Padovanskog u Podvinju jedna je od dvanaest župa u sastavu Dekanata Slavonski Brod, u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. Nalazi se u sjevernome dijelu grada Slavonskog Broda. U okviru projekta pristupilo bi se obnovi ovog spomenika iz 1925. godine, kako bi mu se vratio stari sjaj i kako bi i nadalje ostao kao trajni spomen na bogatu hrvatsku prošlost, na ponosom generacijama koje dolaze.
Odgovorne osobe: dr. sc. Ivan Landek, Zmaj Podvinjski, Anđelko Vujeva, Zmaj od Dinare, Meštar zmajskih sekcija.
(45) PROJEKT „NITI KRALJEVSTVA“
Opis projekta: „Niti kraljevstva“ projekt je tima „Omiške britve“ Srednje škole „Jure Kaštelan“ u Omišu, kojim će se 2025. godine obilježiti 1100. obljetnica Hrvatskoga Kraljevstva u suradnji s Družbom „Braća Hrvatskoga Zmaja“. Mnogo je mitova vezano za kralja Tomislava, a u fokusu ovog projekta jest istraživanje o njegovoj kruni koje će provesti učenici navedene srednje škole.
Naime, o kruni kralja Tomislava ne postoji pisani trag sa znanstvenim uporištem, ali prema predaji kruna je skrivena u zidinama Starog grada Ozlja, danas zmajskom dvorcu u vlasništvu Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“. Istu legendu navodi i Eugen Kumičić u svome djelu iz 1936. godine, „Urota Zrinsko-Frankopanska“.
Projekt uključuje šest sektora kreativne industrije:
- Baština – istražit će se relevantna literatura o kralju Tomislavu, njegovoj krunidbi i društvenim prilikama u srednjovjekovnoj Hrvatskoj.
- Dizajn – osmišljavanje dizajna edukativne društvene igre koja nosi simbolično ime „925“.
- Vizualne umjetnosti – osmišljavanje grafičkog rješenja za društvenu igru i vizualni identitet koji će pratiti ova suradnja na projektu.
- Primijenjene umjetnosti – u sklopu frizerskog zanata kreirat će se frizure po uzoru na pletenice i uplete srednjovjekovnih hrvatskih kneginja i kraljica.
- Mediji – praćenje rada na projektu putem društvenih mreža i na mrežnim stranicama, ali i šire.
- Oglašavanje i tržišne komunikacije – digitalnim sadržajima na mrežnim stranicama ostvarit će se značajan doseg uz poticajnu suradnju s Družbom „Braća Hrvatskoga Zmaja“ koja je nositelj 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva.
Ostvarenje provedbe projekta „Niti kraljevstva“ uključit će učenički kreativni i istraživački rad, usmjeren prema kralju Tomislavu putem:
- frizerske radionice pod nazivom „Kraljevska sijela“ – tijekom 2025. godine provodit će se u splitskim osnovnim školama, u Domu za nezbrinutu djecu Maestral te, prema mogućnostima, na dječjem odjelu KBC Split; učenice će na sijelima imati priliku u svoje kose uplesti niti kraljevstva, odnosno splesti frizure po uzoru na hrvatske kneginje i kraljice, a sve zajedno povezat će niti hrvatske povijesti, mitologije i identiteta;
- edukativne društvene igre pod simboličnim nazivom „925“ kojoj je cilj kroz igru doći do Starog grada Ozlja i pronaći krunu kralja Tomislava;
- slikovnice u kojoj će zmajevi pomagati u očuvanju kulturne baštine Starog grada Ozlja uz Anu Katarinu Zrinsku i krunu kralja Tomislava.
Radna skupina: dr. sc. Elvira Sorić, nastavnica hrvatskoga jezika i književnosti u Srednjoj školi „Jure Kaštelan“ Omiš i učenici Srednje škole „Jure Kaštelan“ Omiš.
(46) KNJIGA STIJEPA MIJOVIĆA KOČANA „KONTESO VIDI TISUĆU I JEDAN ZVONIN“
Opis projekta: S obzirom na činjenicu da Družba „Braća Hrvatskoga zmaja“, kao tradicionalno hrvatsko svjetovno bratstvo i kulturna udruga, djeluje na očuvanju hrvatske kulturne i povijesne baštine te povodom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, objavljivanje knjige Stijepa Mijovića Kočana jedinstvena je prilika kako bi se dodatno, jedinstvenom i neponovljivom knjigom soneta, obilježila ovako vrijedna obljetnica. U knjizi su uz tri recenzije i vrlo vrijedni popratni tekstovi koji, rodoljuba i domoljuba, književnika Stijepa Mijovića Kočana potvrđuju kao vrsna pjesnika. Radi se o zbirci soneta, jedinstvenoj u svijetu, na preko 1000 stranica, što će zasigurno biti kapitalno djelo zapaženo u javnosti i medijima. Knjiga će biti posvećena 1100. obljetnici Hrvatskoga Kraljevstva, a izdavač knjige je Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“. Ovom zbirkom soneta zasigurno će se dati značajan doprinos zaslužnog hrvatskog književnika i kulturnog djelatnika Stijepe Mijovića Kočana jedinstvu hrvatskoga naroda i države.
Odgovorne osobe: Stijepo Mijović Kočan, Zmaj od Prevlake, Mirjana Mijović Kočan, Zmajica od Đurinić.
(47) KONCERT KLASIČNE GLAZBE U PRIGODI DANA DRŽAVNOSTI
Opis projekta: U prigodi Dan državnosti, 30. svibnja 2025. godine, a povodom 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ daruje Hrvatskoj i svim njezinim stanovnicima, kao i gradu Zagrebu i svim Zagrepčankama i Zagrepčanima, koncert klasične glazbe s djelima hrvatskih autora iz različitih razdoblja povijesti – glazbena šetnja kroz stoljeća hrvatske bogate povijesti. Koncert će se održati u prirodi (ciljana lokacija je zagrebački Cmrok), a prisustvovanje će biti u potpunosti besplatno.
Odgovorne osobe: maestro Josip degl’ Ivellio, Zmaj Brački II., Anđelko Vujeva, Zmaj od Dinare, Marko Erdeljac, Zmaj od Medvednice, Božo Skoko, Zmaj od Hercegovine III.
(48) IZRADA PRIGODNIH RAZGLEDNICA I OMOTNICA
Opis projekta: Rezultat projekta je izrada (oblikovanje i tiskanje) prigodnih razglednica-dopisnica i prigodnih omotnica koje označavaju Družbinu proslavu 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva. U sklopu projekta izradio bi se grafički znak – logotip proslave, koji bi se, osim za ovaj projekt, koristio i u ostalim projektima i promidžbenim materijalima Družbe vezanim za 1100. obljetnicu Hrvatskoga Kraljevstva.
Razglednica bi se otisnula na uobičajenom tvrđem toniranom papiru s adresnom polovinom na desnoj i prigodnim sadržajem na lijevoj polovici jedne stranice, a praznim prostorom za tekst osobne poruke na drugoj stranici (dakle, u obliku standardne dopisnice – poštanske karte). Pored prostora za uljepljivanje poštanske marke otisnula bi se i prigodna doplatna naljepnica u iznosu od 1€ za doprinos aktivnostima Družbe.
Omotnica bi se otisnula na običnom bijelom papiru s prigodnim sadržajem na lijevoj polovici prednje stranice. Omotnice bi se izradile u dva standardna formata C5 odnosno EA5 (za papir formata A5 odnosno napola presavijeni A4) i formata C6/5 odnosno DL (za papir formata trećine A4).
Prigodni sadržaj lijeve polovice razglednice odnosno omotnice sastojao bi se od logotipa odnosno grafičkog znaka proslave, logotipa Družbe s adresnim i kontaktnim podacima i drugog prigodnog sadržaja.
Razglednice i omotnice prodavale bi se u sjedištu ili putem web-trgovine Družbe u paketima od 10, 20, 50 i 100 komada. Osim ovakve prodaje, Družba može koristiti omotnice za svoju korespondenciju tijekom proslave pa i nakon nje, a od dijela naklade, u suradnji s filatelistima, priredili bi se filatelistički zanimljivi suveniri (omotnice prvog dana, maksimum karte, putovale pošiljke), koji bi se također mogli zasebno prodavati.
Odgovorne osobe: Meštar obredničar pukovnik doc. dr. sc. Željko Heimer, Zmaj od Mesničkih vrata, Ivan Klanac, zmajski pripravnik.
Primjedbe