Započeli radovi na izgradnji sunčane elektrane Kozjak u Cemexu

Kaštel Sućurac, 13. studenog 2013. - Započeli su radovi na izgradnji Sunčane elektrane Kozjak u CEMEX-ovu rudniku Sv. Juraj. Buduća elektrana snage 300 kWp, proizvodit će 460 MWh električne energije godišnje, što je dovoljno za zadovoljavanje energetskih potreba 150 kućanstava. Riječ je o najvećoj sunčanoj elektrani s tankoslojnom tehnologijom u Hrvatskoj, koja će značajno doprinijeti proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora u Dalmaciji.
Ubrzan rast klimatskih promjena i sve oskudniji izvori energije iz fosilnih goriva zahtijevaju pronalaženje održivijih rješenja za proizvodnju električne energije i postizanje veće energetske efikasnosti, a jedan od trenutno najkvalitetnijih načina da se to učini u Hrvatskoj jest da se iskoriste blagodati koje Dalmacija ima kao regija s velikim brojem sunčanih dana u godini. Upravo stoga je CEMEX u suradnji s tvrtkom Fotonapon krenuo u projekt izgradnje sunčane elektrane na južnoj strani krova hale sirovine u rudniku Sv. Juraj.  S obzirom na položaj i nagib krova od 33,7°koji se pokazao idealnim za ovu namjenu, na jednu trećinu površine krovišta postavit će se namoderniji tankoslojni fotonaponski moduli.

"Izuzetno mi je zadovoljstvo da se u našoj županiji, uz male i srednje, počinje i sa izgradnjom velikih integriranih fotonaponskih sustava reda veličine nekoliko stotina kW. Naime, upravo takvi sustavi su, osim neupitnih ekoloških doprinosa, na dugi rok optimalni u smislu tehno-ekonomskih značajki u odnosu na ostale tehnologije za proizvodnju električne energije", rekao je dr.sc. Ranko Goić, sa Zavoda za elektroenergetiku Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu.

Ukupna investicija u izgradnju sunčane elektrane iznosit će više od pet milijuna kuna, a energija će se isporučivati u elektroenergetsku mrežu, što je već ugovoreno s Hrvatskom elektroprivredom.

"Kao nositelj ovog projekta ponosni smo na ostvarenu suradnju s CEMEX-om na polju obnovljivih izvora energije i vjerujem da postoji još puno prostora u kojem dalmatinski i hrvatski poduzetnici mogu doprinijeti širenju energetski efikasnih praksi. Vjerujem da je ovo samo jedan od mnogih budućih projekata ovakvog opsega", izjavio je Tonći Božić, predsjednik Uprave tvrtke Fotonapon.

Puštanje u rad elektrane očekuje se početkom iduće godine, a predviđa se da će elektrana doprinjeti smanjenju emisija ugljičnog dioksida za otprilike 415 tisuća kilograma godišnje.
 
"Već smo poznati kao tvrtka koja neprestalno traži mogućnosti da vlastito poslovanje učini što efikasnijim. Pokazalo se kako je ova pozicija idealna za iskorištavanje sunčeve svjetlosti za proizvodnju električne energije, a s obzirom da je korištenje obnovljivih izvora energije važan segment naše politike održivosti, nismo dugo razmišljali o ulasku u ovaj projekt.", dodao je Trpimir Renić, predsjednik Uprave CEMEX Hrvatske.
Energetska učinkovitost važan je dio održivog razvoja tvrtke CEMEX Hrvatska. Tvrtka je u posljednjih desetak godina uložila više od 900 milijuna kuna u modernizaciju svojih postrojenje, kao i različite projekte osiguravanje energetske učinkovitosti, smanjenja doprinosa svoje proizvodnje klimatskim promjenama te održive niskoenergetske gradnje.

Fotonapon d.o.o jedna je od najuspješnijih tvrtki u Hrvatskoj koja se bavi solarnim sustavima, zajedno s partnerima nudi usluge savjetovanja, tehničke usluge i realizaciju projekata za cijelu lepezu klijenata, od kućanstava do velikih fotonaponskih sustava.
Autor: © Portal croenergo.eu (T.M.) / ENERGO MEDIA SERVIS

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

DESET GODINA OD SMRTI FRA VJEKE ĆURIĆA

ZNANJEM ĆEMO, A NE ORUŽJEM, STVARI PROMIJENITI NABOLJE

Večernja molitva vlč. Zlatka Suca