HRVOJE HITREC O BLEIBURGU 2011. G0DINE
Koliko su djece ubili zločinci 1945.? Vjerojatno desetke tisuća jer nema otkrivenih grobišta gdje nema dječjih kostiju, gdje nema dječjih lubanja razmrskanih batovima. I zato su Bleiburg i Križni putevi ne samo najveće stradanje Hrvata u cjelokupnoj povijesti, nego i najveći komunistički zločin nad djecom ikada počinjen, usporediv doista samo s nacističkim zločinima nad djecom u logorima.
Napokon nešto ili do u beskonačnost ništa
Šest tisuća ljudi okupilo se na Bleiburškom polju na šezdeset i šestu godišnjicu pokolja. Premalo. Trebalo se okupiti njih 450.000 koliko ih je ondje bilo 1945. – po britanskim zapisima. Andrija Hebrang je jedini govorio o brojkama, jedini je naveo sve one podatke koje "Krug za trg" iznosi svake godine početkom svibnja – od brojaka u Titovu govoru u Varaždinu 1945. do Rankovićevih gotovo šest stotina tisuća 1951., u kojoj brojci nisu samo hrvatske žrtve. Kao predstavnik Hrvatskoga sabora Hebrang je zavapio i o imenima trgova i ulica koja i danas nose ime zločinca Broza koji je dao ubiti i njegova oca. No zašto Hrvatski sabor nikada nije donio zakon da se trgovi i ulice ne mogu nazivati imenima zločinaca iz totalitarnih sustava? Nije li vrijeme za to? A kada se bude raspravljalo o takvom zakonu, na vidjelo će doći mračna priča zašto to nije učinjeno i prije ovih zadnjih desetak, jedanaest godina otkako su na vlasti prvo SDP a zatim reformirani HDZ.
No, i još je nešto rekao Hebrang u sjajnom (odstupnom?) govoru: da su mediji potpuno prešutjeli spomenuti zakon. To je točno. Ja sam za izglasani zakon čuo od jednoga povjesničara, premda pratim sve medije, koliko stignem. Ispao sam neznalicom.
Mediji, šutljivi mediji
Šutnja medija o rečenomu samo je nastavak nametanja šutnje o komunističkim zločinima – šutnje koja je trajala desetljećima. "Hrvatski" mediji kakvi danas jesu najradije bi tu temu i inače potpuno stavili pod tepih, a kako je to ipak nemoguće – nastoje ju što manje plasirati i što više relativizirati.
Nostalgija mi dušu ubija
Naime, nostalgija za dobrim odnosima Hrvata i muslimana, o čemu je govori predstavnik Mešihata Islamske zajednice u lijepoj rečenici o vremenu kada su "Josip i Jusuf bili rame uz rame", što je zazvučalo iskreno. Na žalost, sada su Josip i Jusuf rame uz rame samo u grobištima iz 1945. i o ramenu je teško govoriti, tek je ključna kost jednoga vjerojatno uz ključnu kost drugoga. A da se muslimanske žrtve ne spominju dovoljno, isto je tako točno.
No ima u svemu doza licemjerja jer na pitanje časnoga Bešića zašto odnosi muslimana i Hrvata i danas nisu tako dobri, slijedi vrlo točan odgovor iz zbilje koju živimo – stiješnjeni u istu Federaciju BiH, Hrvati se moraju boriti za opstanak pred zulumom "Bošnjaka" koji koriste brojčanu nadmoć, protuhrvatsku orijentaciju europskih nadzornika i ambivalentnu američku politiku. Uz to, nitko ne zaboravlja činjenicu da su se muslimani u ratu devedesetih u najstupidnijem mogućem trenutku po njih i Hrvate – okrenuli bili protiv Hrvata, padajući u zamku britansko-srbijanskih obavještajnih služba, ali i povučeni zaposjedanjem teritorija u srednjoj Bosni.
Hrast na Bleiburškom polju
Nego, niste mogli ne primijetiti jednoga mladog čovjeka, jednoga od prvih govornika ove godine u Bleiburgu. Krešimir Miletić jedan je od utemeljitelja političkoga pokreta Hrast i vođa udruge mladih. Da HTV nije odrezao govornike Hrasta 16. travnja na prosvjedima protiv presuda Gotovini i Markaču, mogli ste Miletića vidjeti i prije. No, nikada nije kasno. Staložen i dobar govornik, Miletić je na Bleiburškom polju sažeto izgovorio i programska načela Hrasta, pokreta koji je u usponu i do izbora će biti pobjednička kombinacija domoljubnih opcija. Mogli ste u prvom redu vidjeti i dr. Josipa Jurčevića iz Hrasta, a u gledateljstvu (slušateljstvu) bilo je još mnogih koji su u Hrastu prepoznali hrvatsku budućnost. Tako je Hrast zasađen u izbornoj godini i na Bleiburškom polju, u znak sućuti sa svim žrtvama komunističkih zločina, u znak da se povijest ne može i ne smije krivotvoriti, u znak da je Hrast civilizirana opcija, pokret nastao na volji naroda kojemu je dosta prijetvornosti, krivokletnika, ateista, komunista, sluga i sluškinja, naroda koji vjeruje u Boga i u Hrvatsku.
Hrvoje Hitrec
Primjedbe